Hrvatski paviljon na EXPO 2025 Osaka
Nacionalni povjerenik Republike Hrvatske za Svjetsku izložbu EXPO 2025 Osaka, državni tajnik Ministarstva vanjskih i europskih poslova
Zdenko Lucić
Nacionalni odbor Republike Hrvatske za Expo 2025 Osaka
Zvonimir Frka-Petešić
Danijela Stepić
Nevena Tudor Perković
Iva Ivanković
Josip Bilaver
Goran Romek
Kristina Bilić
Dunja Magaš
Marina Šimun
Dragan Kovačević
Irena Alajbeg
Tomislav Pokaz
Hana Zoričić
Staša Skenžić
Josipa Božinović
Bojan Batinić
Ivan Bota
Jadranka Šegota
Višnja Letica
Ingrid Gojević
Silva Stipić Kobali
Mihaela Vasilj Kasabašić
Autori
Lana Grahek
Maroje Mrduljaš
Antonio Patljak
Pero Vuković
Korina Vuković
Arhitektonsko rješenje
Arhiv arhitektura i urbanizam d.o.o.
Pero Vuković
Antonio Patljak
Petra Bigor
Yujin Jeong
+
Maroje Mrduljaš
Korina Vuković
Grafički dizajn
Lana Grahek
Dizajn sadržaja
Lana Grahek
Anja Grgić
Silvia Marinčić
Maroje Mrduljaš
Antonio Patljak
Pero Vuković
Zvonimir Rakijašić
Multimedijalni i web dizajn
Bien design d.o.o.
Silvia Marinčić
Mihael Miklošić
Anja Grgić
Luka Perić
Multimedijalni i web razvoj
Novena d.o.o.
Ana Salkić
Ervin Šilić
Goran Marošević
Klara Đurić
Mihael Pozaić
Pero Klepić
Zvonimir Rakijašić
Glavni izvođač radova
Enison d.o.o.
Srećko Raič
Sandro Andrijević
Ivan Majstorović
Marko Bjegović
Ante Buljan
Sanja Čunčić
Davor Pozaić
Krešimir Leskovar
Janko Jakša
Nikola Zajec
Željko Kahlina
Marko Meničanin
Karlo Librić
Anthony Luzung
Mario Stažić
Ante Tadić
Vjekoslav Drempetić
Ivan Buđinski
Tomislav Smirić
Mario Galac
Antonio Požar
Mihael Matić
Ivan Varivoda
Ivan Bulf
Matej Gabelica
Zoran Radman
Pavo Bagarić
Nenad Jukić
Luka Rimac
Ivan Stanojević
Goran Obranović
Radmilo Rula
Luka Herceg
Luka Nimac
Daniel Solgat
Filip Kešina
Dario Kolarević
Tomislav Šubić
Dario Degiacinto
Brankica Mlinarić
Silvana Raič
Berislav Brebrić
Karlo Radeljić
Filip Jurić
Marjan Pehar
Borna Tišljar
Pavle Batinović
Video sadržaj ustupila
Hrvatska turistička zajednica
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Marko Golemac
Maša Matković
Nadalina Katovčić Vlašić
Klimaraznolikost
Hrvatski paviljon afirmira raznolikost klima koje su dugoročno oblikovale ekosustave i ljudske kulture i time utjecale na naše identitete. Ovaj fenomen nazivamo Klimaraznolikost.
Učinci klimatskih promjena postaju sve izraženiji, a rasprave o budućnosti planeta vode se svuda—od svakodnevnih razgovora do geopolitičkih odluka. Mnoge od tih rasprava ostaju apstraktne ili ih je teško jasno predočiti. Vijesti ističu dramatične promjene, poput dosad nezabilježenog topljenja ledenjaka ili nestanka ne-ljudskih vrsta s kojima se nikada nismo susreli u svakodnevnom životu.
Hrvatska se s pravom predstavlja kao zemlja raznolikosti—društvenih, prirodnih i geografskih. Unutar relativno malog teritorija, to bogatstvo potaknuto je njezinim raznolikim klimama. Rekreirajući stvarne temperature uzorkovane s 45 meteoroloških postaja, hrvatski paviljon pruža uranjajuće i dinamično osjetilno iskustvo klimatskih regija zemlje. Kontinuirano se mijenjajući tijekom dana i kroz godišnja doba, paviljon nikada nije isti—pozivajući posjetitelje na promišljanje o dubokom utjecaju Klimaraznolikosti na pojedince i zajednice. Kao upečatljiv fragment planetarnog okoliša, Hrvatska utjelovljuje raznolikost našeg povezanog globalnog klimatskog sustava—sustava koji zahtijeva pažnju i brigu.
Doživljaj Paviljona
Za razliku od generičke, optimizirane klime tipične za suvremene interijere, posjetitelji hrvatskog paviljona susreću se sa značajnim osjetilnim varijacijama. U ovom kompaktnom prostoru, Klimaraznolikost se komunicira kroz uranjajuće fizičko iskustvo. Gradijenti temperature zraka i odgovarajuće boje ambijenta pozivaju na istraživanje. Posjetitelji nisu pasivni promatrači, već aktivni sudionici koji odabiru vlastito klimatsko mjesto na temelju osobnog metabolizma, navika i raspoloženja. To može dovesti i do međusobnog prepoznavanja posjetitelja koji otkrivaju srodne klimatske sklonosti.

Svaka od glavnih klimatskih zona paviljona bilježi se termalnim kamerama (TIC) koje snimaju interakcije posjetitelja s njihovim okolišem. Ove snimke prikazuju se unutar paviljona, na velikom ekranu ulaza u hrvatski paviljon te kao foto zapisi na web stranici i društvenim mrežama paviljona. Iste platforme komunicraju sažete poruke koje naglašavaju važnost Klimaraznolikosti. Dodatno, videozapisi na web stranici paviljona i ulaznim ekranima povezuju ove poruke s konkretnim lokacijama u Hrvatskoj. TIC slike, kombinirane sa sloganima o Klimaraznolikosti, mogu se dijeliti na društvenim mrežama čime se širi vitualni i globalni doseg paviljona. Tako se uspostavlja kontinuirani protok Klimaraznolikosti između hrvatskog fizičkog prostora, društvenog okruženja paviljona i digitalne domene.
Paviljon potiče posjetitelje na razmišljanje o raznolikosti klima, utjecaju čovječanstva na njih te društvenim i političkim akcijama potrebnim za njihovo očuvanje.

Paviljon postavlja pragmatična pitanja: Jesmo li svjesni utjecaja klime na naše fizička i psihološka iskustva? Možemo li ta iskustva povezati s konkretnim osobnim i društvenim vrijednostima? Što čovječanstvo gubi smanjenjem Klimaraznolikosti? Želimo li očuvati Klimaraznolikost, poticaj svih ostalih raznolikosti i ključnu silu koja oblikuje ljudski i ne-ljudski život?
Arhitektura Paviljona
Arhitektura hrvatskog paviljona briše granice između koncepta, prostora i okoliša.
Nehijerarhijski, izotropan prostor paviljona strukturiran je pomoću standardnih cijevi koje se inače koriste za podno i zidno grijanje i hlađenje. U punom volumenu sačinjenom od cijevi izdubljen je prostor fluidnog kretanja. Cijevi grijanja i hlađenja se isprepliću, a njihov raspored odražava temperaturne varijacije različitih klimatskih zona. Boje fluida koji teku kroz cijevi označavaju njihovu pripadnost sustavu grijanja ili hlađenja kako bi se vizualizirale toplije i hladnije zone. Sustavi su međusobno povezani čime je optimizirana energetska učinkovitost. Paviljon je toplinski izoliran, a kondenzirana vlaga prikuplja se ispod rešetkastih podova.
Paviljon je modularan i u potpunosti izveden u Hrvatskoj. Njegove komponente lako se sastavljaju i rastavljaju, a dimenzije su prilagođene standardnim transportnim kontejnerima što omogućujuće premještanje i ponovnu instalaciju na različitim lokacijama.

Elementi koji definiraju prostor istovremeno reguliraju njegovu unutarnju klimu. Prostor, temperatura, digitalni prikazi i online platforme zajednički komuniciraju poruku projekta. Svi ti elementi su integrirani i međusobno se nadopunjuju. Medij je poruka.